На 11.05.2026 г., в Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий, с празничен дух в Университета по хранителни технологии – Пловдив традиционно бяха отличени участниците в ученическия конкурс за есе на чужд език (английски, немски, френски или руски), иницииран и проведен от Центъра по езиково обучение. Събитието е част от КСК 2026 на Университета, която успешно за поредна година привлича умни и талантливи гимназисти от всички краища на България.

Наградените с призови първи места отличници са: Кристиян Стойков Танчев, ученик от 11. клас в Езикова гимназия „Пловдив“, гр. Пловдив (отличен за есе на английски език), и Божидара Василева Делчева, ученичка от 12. клас в ХГ „Св. Св. Кирил и Методий“, гр. Пловдив (отличена за есе на немски език), които получиха дипломи, удостоверяващи тяхното участие, а също и парични награди от по 100 евро. Конкурсът бе финансиран по Национална програма „Образование с наука“ (Споразумение между Министерството на образованието и науката и Българската академия на науките Д01-172 от 18.09.2024 г.).

Второ място за есе на английски език бе присъдено на Анна-Мария Каменова Бранкова, 11. клас в СУ „Никола Йонков Вапцаров“, гр. Айтос, а трето място – на Любена Маринова Пеева, 11. клас в СУЕО „Ал. Пушкин“, гр. Варна. За есе на немски език на второ място бе класирана Анна Бисерова Баева, 12. клас в ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“, гр. Габрово, а на трето – Дарина Гълъбова Добрева, 9. клас в Езикова гимназия „Пловдив“, гр. Пловдив.

Всички автори получиха сертификати за участието си в конкурса. Класираните на второ и трето място получиха предметни награди.

Участниците от 11. и 12. клас, класирани на първо място, са с резултат, равняващ се на оценка от кандидатстудентския изпит 6,00 по профилиращ предмет, отличените с второ място – оценка 5,95, а тези на трето място – оценка 5,90.

Извън призовите места участниците от 11. и 12. клас получават оценка, равняваща се на 5,00.

Учениците в другите гимназиални класове (8., 9. и 10.) получават грамоти, насърчаващи следващите им участия.

Присъствалите в залата автори на конкурсни есета бяха аплодирани от свои приятели, съученици, родители и учители. Г-жа Павлина Фичева, учител по немски език в ХГ „Св. Св. Кирил и Методий“, сподели искрените си впечатления от инициативата на Центъра по езиково обучение, от преподавателите и от вдъхновяващата атмосфера в Университета по хранителни технологии. Преподавателите и учениците си обещаха повече възможности за бъдещи срещи в академичната обстановка на Университета.