Зарежда Събития
Това събитие е минало събитие.

На 24 януари 2026 г. (събота) Националният археологически музей кани най-малките почитатели на науката Археология на лекция-презентация „Игри и играчки в древността“.

  • Какво представлява науката Археология?
  • С какви играчки са си играели децата през Праисторията и Античността?
  • И с какви игри са се развличали малчуганите в Египет, Гърция, Рим?

Служителите на Археологически музей ще се опитат да отговорят на всички тези въпроси, показвайки интересни карти, снимки, предмети и предоставяйки възможност на малките музейни посетители да поиграят на игрите, с които човечеството се забавлява откакто свут светува.

Сред основните цели на НАИМ-БАН, в неговия стремеж да популяризира културно-историческото наследство на българските земи, е социализацията на музейните колекции чрез образование, предлагащо знание и удоволствие.

Музейната програма е с продължителност от 1 час и 30 минути и се провежда в три основни модула:

  • Първият модул стимулира богато опознавателно изживяване на децата посредством интеракция с оригинални артефакти, с техни реплики и възстановки. Специализираният разказ обяснява науката Археология и представя основните периоди в културно-историческото развитие налгарските земи в древността: Праистория, Античност, Средновековие.
  • Вторият модул включва адаптирани лекции за забавленията на хората в древността – музика, танц, театър, гладиаторски зрелища, детски играчки, ролеви и настолни игри.
  • Третият модул прилага метода „учене чрез преживяване“. Знанията от тематичния кръг „Игри и играчки в древността“ са усвоявани от децата под форма на забавление чрез практически занятия по игра на йо-йо, ашици, дама и rota (разновидност на морския шах).

Програмата е част от проект “Опознай миналото: Археология за деца и ученици” в рамките на Национална програма „Образование с наука“ (Споразумение между Министерството на образованието и науката и Българската академия на науките Д01-172 от 18.09.2024 година).“

Go to Top