12-а ученическа сесия на УчИ-БАН при Център за обучение на БАН
Дванадесетата ежегодна Ученическа научна сесия (УНС) на Ученическия институт при ЦО – БАН (УчИ-БАН) ще се проведе на 15 и 16 ноември 2025 г. в централната сграда на БАН (София, 1040, ул. „15 ноември“ №1).
За пръв път броят на ученическите разработки/проекти, които ще бъдат представени в различните секции по време на сесията, надхвърля 100. Тази година те са 115 и са разпределени в 6 секции:
- Информационни, комуникационни и технически науки;
- Математика;
- Биология, биомедицина, биохимия;
- Химия, физика, физикохимия;
- Хуманитарни науки;
- Обществени науки и изкуство;
- STEM образование.
Общият брой на учениците – автори или съавтори на проекти е над 200. Те са ученици в 50 училища, разположени в 26 града в страната. Ръководителите на проектите са 96. Сред тях, освен учители, има значителен брой специалисти от научни институти и висши училища, както и студенти в престижни чуждестранни университети. Така УчИ-БАН реализира една от основните си цели – да осъществи пряка връзка между учениците и учените, между науката и образованието.
Съществената промяна в облика на УНС през тази година е появата на секцията STEM образование, в която ще бъдат представени 18 проекта. Те са свързани (или имат потенциал да бъдат свързани) с разгръщащото се през последните години STEM образование в България.
На 15 и 16 ноември 2025 г., УчИ-БАН в Централната сграда на БАН ( ул. 15 ноември“, гр. София), ще се превърне във форум за представяне на ученически разработки от различни областти на средното образование с мост към науката – важна връзка за бъдещото развитие на страната.
Програма на ученическата сесия може да видите ТУК.





